Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori

Kaporta Ve Trim Parçaları

Gövde - işlev, onarım ve değiştirme hakkında bilgiler

Gövde, bir aracın dış şeklinin bir parçası olan tüm sac ve plastik parçaları içerir. Hareketli ve kalıcı olarak monte edilmiş bileşenlerden oluşur.

Bir vücudun yapısı

Bir gövde dört bileşenden oluşur. Gövde kabuğu, birbirine ait olan kaynaklı bir metal levha bloğudur. Diğer tüm bileşenlerin perçinler, klipsler veya vidalarla tutturulduğu aracın çekirdeğidir. Beyaz gövdeye tutturulmuş vücut parçaları, ikinci bileşen grubudur. Bunlar ön çamurluklar ve tamponlar. Pas veya kaza nedeniyle hasar görürlerse, kolayca çıkarılabilir ve yeni bir parça ile değiştirilebilirler. Yük taşıma işlevi yoktur, ancak rüzgarı ve şekli başka yöne çevirmeye hizmet ederler. Bir vücuttaki üçüncü bileşen grubu hareketli parçalardır. Bunlar kapılar, kaput ve bagaj kapağı, yakıt doldurma kapağı ve muhtemelen bir açılır tavan veya açılır kapanır bir tavan. Bu parçaların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi de kolaydır. Kaput ve yakıt deposu kapağı dışında, bununla birlikte, hareketli gövde parçaları, kaplamanın birçok elektronik parçasını ve içe bakan elemanlarını barındırır. Bunlar yeni bir parça ile değiştirilirse, bir gövde elemanından diğerine bileşenlerin karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden inşası genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden montajı genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir.

Vücut parçalarının aşınması

Bir aracın gövdesi esas olarak çelik sacdan oluşur. Asıl düşmanı pastır. Alt gövde koruması, boşlukların kapatılması veya sacın galvanizlenmesi gibi fabrika koruyucu önlemlerin yardımıyla, erken pas atağı geciktirilir. Bununla birlikte, geçmişte, aynı zamanda bazı talihsiz koşullar meydana gelirse, tamamen galvanizli araçların bile çok hızlı paslanabileceği gösterilmiştir.
Araca aşamalı pas atağını önlemek için, ne kadar küçük olursa olsun her pas lekesi derhal çıkarılmalıdır. Paslanmanın tipik olarak beklenebileceği çapraz araç ve araca özgü zayıf noktalar vardır. Gövde kabuğunda, arka tekerlek davlumbazları genellikle pastan etkilenen bir noktadır. Janttan fırlatılan partiküller, tekerlek yuvasının alt kenarındaki koruyucu cila contasını kademeli olarak yok eder, bunun üzerine nem ve daha sonra pas girebilir. Yeterince erken fark edilirse, pasın zımparalanması ve tekerlek yuvasının yeniden kapatılmasıyla korozyonun yayılması önlenebilir. Pek çok arabadaki bir diğer zayıf nokta da alt gövde. Özellikle yan etekler genellikle pastan etkilenir. Bu kısmen aynı nedenden dolayı olur tekerlek kemerlerinde olduğu gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman, fabrika teslimi için önlem alınmaması başka bir nedendir: yan eşikler, suyun kolayca kaçamayacağı boşluklardır. Daha sonra pas oluşumunu katalitik olarak hızlandırmak için zamanı ve fırsatı vardır. Yan pervazlarda pas bulunursa, yardımcı olan tek şey genellikle hasarlı alanı çıkarmak ve bir yedek levha üzerine kaynak yapmaktır. Ağır pas, HU rozetinin reddedilmesinin bir nedenidir. Genellikle sadece hasarlı alanı kesmek ve kesilen kısmı kaynak yapmak yardımcı olur. Kapılar ve ön çamurluklar da paslanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, burada, kaynak ve doldurma yoluyla tamir etmeye çalışmak yerine genellikle tüm bileşen basitçe değiştirilir. Ancak, bileşeni mevcut araç rengine boyamak önemlidir, aksi takdirde aracın değeri önemli ölçüde düşecektir.
Bugün tamponlar çoğunlukla plastikten yapılmıştır. Genellikle birkaç vidayı gevşeterek ve yeni bir parça ile değiştirilerek çıkarılabilirler. Seri üretilen bir araçsa, yeni tampon satın almak genellikle nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, yüksek kaliteli spor coupler, bu yedek parçaları satın almak için çok pahalı olabilir. Bu nedenle artık plastik tamponlar için çatlakların onarılabildiği ve onarılabildiği tamir takımları bulunmaktadır.

parcanisec.com da bir aracın gövdesinin bakımı ve iyileştirilmesi için çok sayıda yol sunar. Seçim, cilalar ve boya temizleyicileri, özel araba şampuanlarını ve alüminyum bileşenler için özel maddeleri içerir. Kapı, çamurluk ve tampon yedek parça ticaretinden temin edilmelidir. Genellikle, pahalı orijinal yedek parçalar için uygun alternatif ürünler çevrimiçi katalogda bulunabilir. Bu, araçlara verilen hasarın çok az parayla onarılabileceği anlamına gelir.

Pedal Lastiği Starex 2002- Accent Blue
32825-36000  
Marka : KOREASTAR
[Fiyat sorunuz]
Kapı Merkezleme Pımı Alt Fiorino Nemo Bipper 2007 Sonrası
PGT 1606982180  
Marka : PEUGEOT ORJINAL
[Fiyat sorunuz]
Kapı Fitili Ön Sağ Megane I Scenic I 96 99
REAL 107215/A  
Marka : REAL
[Fiyat sorunuz]
Ön Tampon Klipsi Golf Jetta 1989-1992
165807193  
Marka : ITHAL
[Fiyat sorunuz]
Kapı Kolu Jazz Arka Dış Sağ
MHR-05392  
Marka : MAHER
[Fiyat sorunuz]
Bagaj Amortisörü Avensis Sw T25 2009 Sonrası
TURKAS 188.0343  
Marka : TURKAS
[Fiyat sorunuz]
Bagaj Amortisörü Clio I 1991-1998
TURKAS 188.0612  
Marka : TURKAS
[Fiyat sorunuz]
Bagaj Amortisörü Mazda 6 Station Wagon Gg Gy 02 08
TURKAS 188.1335  
Marka : TURKAS
[Fiyat sorunuz]
Bagaj Amortisörü Sorento II 2009 Sonrası
TURKAS 188.7460  
Marka : TURKAS
[Fiyat sorunuz]
Bagaj Kapak Amortisörü Sağ Sol P306 Sedan 1999 Sonrası
TURKAS 188.0146  
Marka : TURKAS
[Fiyat sorunuz]
Cam Açma Kolu Corolla Ae101Hilux Siyah
69260-14020-01-S  
Marka : TAIWAN
[Fiyat sorunuz]
Cam Açma Kolu Corolla Hilux Kahverengi Ty-3004
69260-10040B-BTW  
Marka : TAIWAN
[Fiyat sorunuz]
Cam Açma Kolu Corolla Hilux Sekmanlı Sarı
69260-10040E-BTW  
Marka : TAIWAN
[Fiyat sorunuz]
Cam Açma Kolu H100 Kamyonet
82630-33001AQ-KR  
Marka : KOREA
[Fiyat sorunuz]
[Fiyat sorunuz]
Çamurluk Davlumbazı Onün Onu Sağ Clio Hb Clio Sedan Em
SODSAN 933A  
Marka : SODSAN
[Fiyat sorunuz]
Çamurluk Davlumbazı Somunu Accent 2000-2002
86825-28000  
Marka : HMC
[Fiyat sorunuz]
[Fiyat sorunuz]
Dacıa Duster 2010-2017 Ön Tampon Alt Parça Orta Gümüş Gri
1504-2040A  
Marka : Tayvan Menşei
[Fiyat sorunuz]
Far Çerçevesi Canter 1998 Sağ
YRN 214-1219R  
Marka : DEPO
[Fiyat sorunuz]
Diğer 20 ürünü göster
Değerlendirmeler

Veri bulunamadı

Görüşünü yaz