Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori

Kaporta Ve Trim Parçaları

Gövde - işlev, onarım ve değiştirme hakkında bilgiler

Gövde, bir aracın dış şeklinin bir parçası olan tüm sac ve plastik parçaları içerir. Hareketli ve kalıcı olarak monte edilmiş bileşenlerden oluşur.

Bir vücudun yapısı

Bir gövde dört bileşenden oluşur. Gövde kabuğu, birbirine ait olan kaynaklı bir metal levha bloğudur. Diğer tüm bileşenlerin perçinler, klipsler veya vidalarla tutturulduğu aracın çekirdeğidir. Beyaz gövdeye tutturulmuş vücut parçaları, ikinci bileşen grubudur. Bunlar ön çamurluklar ve tamponlar. Pas veya kaza nedeniyle hasar görürlerse, kolayca çıkarılabilir ve yeni bir parça ile değiştirilebilirler. Yük taşıma işlevi yoktur, ancak rüzgarı ve şekli başka yöne çevirmeye hizmet ederler. Bir vücuttaki üçüncü bileşen grubu hareketli parçalardır. Bunlar kapılar, kaput ve bagaj kapağı, yakıt doldurma kapağı ve muhtemelen bir açılır tavan veya açılır kapanır bir tavan. Bu parçaların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi de kolaydır. Kaput ve yakıt deposu kapağı dışında, bununla birlikte, hareketli gövde parçaları, kaplamanın birçok elektronik parçasını ve içe bakan elemanlarını barındırır. Bunlar yeni bir parça ile değiştirilirse, bir gövde elemanından diğerine bileşenlerin karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden inşası genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden montajı genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir.

Vücut parçalarının aşınması

Bir aracın gövdesi esas olarak çelik sacdan oluşur. Asıl düşmanı pastır. Alt gövde koruması, boşlukların kapatılması veya sacın galvanizlenmesi gibi fabrika koruyucu önlemlerin yardımıyla, erken pas atağı geciktirilir. Bununla birlikte, geçmişte, aynı zamanda bazı talihsiz koşullar meydana gelirse, tamamen galvanizli araçların bile çok hızlı paslanabileceği gösterilmiştir.
Araca aşamalı pas atağını önlemek için, ne kadar küçük olursa olsun her pas lekesi derhal çıkarılmalıdır. Paslanmanın tipik olarak beklenebileceği çapraz araç ve araca özgü zayıf noktalar vardır. Gövde kabuğunda, arka tekerlek davlumbazları genellikle pastan etkilenen bir noktadır. Janttan fırlatılan partiküller, tekerlek yuvasının alt kenarındaki koruyucu cila contasını kademeli olarak yok eder, bunun üzerine nem ve daha sonra pas girebilir. Yeterince erken fark edilirse, pasın zımparalanması ve tekerlek yuvasının yeniden kapatılmasıyla korozyonun yayılması önlenebilir. Pek çok arabadaki bir diğer zayıf nokta da alt gövde. Özellikle yan etekler genellikle pastan etkilenir. Bu kısmen aynı nedenden dolayı olur tekerlek kemerlerinde olduğu gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman, fabrika teslimi için önlem alınmaması başka bir nedendir: yan eşikler, suyun kolayca kaçamayacağı boşluklardır. Daha sonra pas oluşumunu katalitik olarak hızlandırmak için zamanı ve fırsatı vardır. Yan pervazlarda pas bulunursa, yardımcı olan tek şey genellikle hasarlı alanı çıkarmak ve bir yedek levha üzerine kaynak yapmaktır. Ağır pas, HU rozetinin reddedilmesinin bir nedenidir. Genellikle sadece hasarlı alanı kesmek ve kesilen kısmı kaynak yapmak yardımcı olur. Kapılar ve ön çamurluklar da paslanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, burada, kaynak ve doldurma yoluyla tamir etmeye çalışmak yerine genellikle tüm bileşen basitçe değiştirilir. Ancak, bileşeni mevcut araç rengine boyamak önemlidir, aksi takdirde aracın değeri önemli ölçüde düşecektir.
Bugün tamponlar çoğunlukla plastikten yapılmıştır. Genellikle birkaç vidayı gevşeterek ve yeni bir parça ile değiştirilerek çıkarılabilirler. Seri üretilen bir araçsa, yeni tampon satın almak genellikle nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, yüksek kaliteli spor coupler, bu yedek parçaları satın almak için çok pahalı olabilir. Bu nedenle artık plastik tamponlar için çatlakların onarılabildiği ve onarılabildiği tamir takımları bulunmaktadır.

parcanisec.com da bir aracın gövdesinin bakımı ve iyileştirilmesi için çok sayıda yol sunar. Seçim, cilalar ve boya temizleyicileri, özel araba şampuanlarını ve alüminyum bileşenler için özel maddeleri içerir. Kapı, çamurluk ve tampon yedek parça ticaretinden temin edilmelidir. Genellikle, pahalı orijinal yedek parçalar için uygun alternatif ürünler çevrimiçi katalogda bulunabilir. Bu, araçlara verilen hasarın çok az parayla onarılabileceği anlamına gelir.

Kampanyalı
Amblem 1,4 Yazısı Accent Era 2006 Sonrası
HMC 863211E000  
Marka : MOBIS
54.13 TL
+
Kampanyalı
Amblem Yuvası Golf
5K0853343  
Marka : ORJINAL
126.67 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Besta Sağ
MHR-02760  
Marka : MAHER
104.02 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Besta Sol
MHR-02761  
Marka : MAHER
104.02 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Camı Sorento 2003-2009 Cam İçin
MHR-02762  
Marka : MAHER
51.24 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Civic 2001-2006
MHR-02766  
Marka : MAHER
55.49 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak E-2200 Sol
MHR-02771  
Marka : MAHER
77.40 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Jazz 2002-2008
MHR-02778  
Marka : MAHER
64.16 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Pregio Sağ
MHR-02780  
Marka : MAHER
77.40 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Pregio Sol
MHR-02781  
Marka : MAHER
77.40 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Starex Sağ
MHR-02786  
Marka : MAHER
79.81 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Starex Sol
MHR-02787  
Marka : MAHER
79.81 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Swift Sağ 05 Sonrası
MHR-02788  
Marka : MAHER
56.20 TL
+
Kampanyalı
Amortisör Bagaj Kapak Swift Sol 05 Sonrası
MHR-02789  
Marka : MAHER
56.20 TL
+
49.49 TL
+
Kampanyalı
Anten Accent İç Çubuğu Tırtırsız 2000-2005
96253-25501-OEM  
Marka : OEM
127.01 TL
+
Kampanyalı
Anten Bongo
OK60A-66-930C  
Marka : KOREA
164.02 TL
+
Kampanyalı
Anten Ceed Dizel 2012- Çubuk
96263-2E220  
Marka : MOBIS
164.02 TL
+
Kampanyalı
Anten Ceres
OK625-66-930  
Marka : KOREA
127.01 TL
+
Kampanyalı
Anten Civic 1992-1995
9A1791A13  
Marka : TAIWAN
206.81 TL
+
Diğer 20 ürünü göster
Değerlendirmeler

Veri bulunamadı

Görüşünü yaz