Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori

Kaporta Ve Trim Parçaları

Gövde - işlev, onarım ve değiştirme hakkında bilgiler

Gövde, bir aracın dış şeklinin bir parçası olan tüm sac ve plastik parçaları içerir. Hareketli ve kalıcı olarak monte edilmiş bileşenlerden oluşur.

Bir vücudun yapısı

Bir gövde dört bileşenden oluşur. Gövde kabuğu, birbirine ait olan kaynaklı bir metal levha bloğudur. Diğer tüm bileşenlerin perçinler, klipsler veya vidalarla tutturulduğu aracın çekirdeğidir. Beyaz gövdeye tutturulmuş vücut parçaları, ikinci bileşen grubudur. Bunlar ön çamurluklar ve tamponlar. Pas veya kaza nedeniyle hasar görürlerse, kolayca çıkarılabilir ve yeni bir parça ile değiştirilebilirler. Yük taşıma işlevi yoktur, ancak rüzgarı ve şekli başka yöne çevirmeye hizmet ederler. Bir vücuttaki üçüncü bileşen grubu hareketli parçalardır. Bunlar kapılar, kaput ve bagaj kapağı, yakıt doldurma kapağı ve muhtemelen bir açılır tavan veya açılır kapanır bir tavan. Bu parçaların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi de kolaydır. Kaput ve yakıt deposu kapağı dışında, bununla birlikte, hareketli gövde parçaları, kaplamanın birçok elektronik parçasını ve içe bakan elemanlarını barındırır. Bunlar yeni bir parça ile değiştirilirse, bir gövde elemanından diğerine bileşenlerin karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden inşası genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden montajı genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir.

Vücut parçalarının aşınması

Bir aracın gövdesi esas olarak çelik sacdan oluşur. Asıl düşmanı pastır. Alt gövde koruması, boşlukların kapatılması veya sacın galvanizlenmesi gibi fabrika koruyucu önlemlerin yardımıyla, erken pas atağı geciktirilir. Bununla birlikte, geçmişte, aynı zamanda bazı talihsiz koşullar meydana gelirse, tamamen galvanizli araçların bile çok hızlı paslanabileceği gösterilmiştir.
Araca aşamalı pas atağını önlemek için, ne kadar küçük olursa olsun her pas lekesi derhal çıkarılmalıdır. Paslanmanın tipik olarak beklenebileceği çapraz araç ve araca özgü zayıf noktalar vardır. Gövde kabuğunda, arka tekerlek davlumbazları genellikle pastan etkilenen bir noktadır. Janttan fırlatılan partiküller, tekerlek yuvasının alt kenarındaki koruyucu cila contasını kademeli olarak yok eder, bunun üzerine nem ve daha sonra pas girebilir. Yeterince erken fark edilirse, pasın zımparalanması ve tekerlek yuvasının yeniden kapatılmasıyla korozyonun yayılması önlenebilir. Pek çok arabadaki bir diğer zayıf nokta da alt gövde. Özellikle yan etekler genellikle pastan etkilenir. Bu kısmen aynı nedenden dolayı olur tekerlek kemerlerinde olduğu gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman, fabrika teslimi için önlem alınmaması başka bir nedendir: yan eşikler, suyun kolayca kaçamayacağı boşluklardır. Daha sonra pas oluşumunu katalitik olarak hızlandırmak için zamanı ve fırsatı vardır. Yan pervazlarda pas bulunursa, yardımcı olan tek şey genellikle hasarlı alanı çıkarmak ve bir yedek levha üzerine kaynak yapmaktır. Ağır pas, HU rozetinin reddedilmesinin bir nedenidir. Genellikle sadece hasarlı alanı kesmek ve kesilen kısmı kaynak yapmak yardımcı olur. Kapılar ve ön çamurluklar da paslanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, burada, kaynak ve doldurma yoluyla tamir etmeye çalışmak yerine genellikle tüm bileşen basitçe değiştirilir. Ancak, bileşeni mevcut araç rengine boyamak önemlidir, aksi takdirde aracın değeri önemli ölçüde düşecektir.
Bugün tamponlar çoğunlukla plastikten yapılmıştır. Genellikle birkaç vidayı gevşeterek ve yeni bir parça ile değiştirilerek çıkarılabilirler. Seri üretilen bir araçsa, yeni tampon satın almak genellikle nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, yüksek kaliteli spor coupler, bu yedek parçaları satın almak için çok pahalı olabilir. Bu nedenle artık plastik tamponlar için çatlakların onarılabildiği ve onarılabildiği tamir takımları bulunmaktadır.

parcanisec.com da bir aracın gövdesinin bakımı ve iyileştirilmesi için çok sayıda yol sunar. Seçim, cilalar ve boya temizleyicileri, özel araba şampuanlarını ve alüminyum bileşenler için özel maddeleri içerir. Kapı, çamurluk ve tampon yedek parça ticaretinden temin edilmelidir. Genellikle, pahalı orijinal yedek parçalar için uygun alternatif ürünler çevrimiçi katalogda bulunabilir. Bu, araçlara verilen hasarın çok az parayla onarılabileceği anlamına gelir.

Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sağ Corsa B 3 Kapı 1999 Sonrası
ROOT 111237  
Marka : ROOT
105.05 TL
+
Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sağ Fume Corsa C 3 Kapı
ROOT 111255  
Marka : ROOT
50.86 TL
+
Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sağ Partner 1997-2008 Sürgü Kapılı
ROOT 131096  
Marka : ROOT
40.34 TL
+
Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sol Fume Corsa C 3 Kapı
ROOT 111254  
Marka : ROOT
50.86 TL
+
Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sol Partner 2000-2008 Sürgü Kapılı
PLEKSAN 4277  
Marka : PLEKSAN
43.89 TL
+
Kampanyalı
Arka Çamurluk Çıtası Sol Partner 2000-2008 Sürgü Kapılı
ROOT 131097  
Marka : ROOT
40.34 TL
+
Kampanyalı
Arka Dış Kapı Kolu Metal Golf Iv
1J6827565B  
Marka : ITHAL
480.69 TL
+
Kampanyalı
Arka Dış Sıyırıcı Fitil Sağ Krom Linea
SOSA 20353  
Marka : SOSA
349.90 TL
+
Kampanyalı
Arka Dış Sıyırıcı Fitil Sol Krom Linea
SOSA 20354  
Marka : SOSA
349.90 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Alt Karşılığı Almn, Boxer Jumper Ducato 1303896080
MITA 03 701 061  
Marka : MITA
38.68 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Astarsız Siyah Kolu Sol Linea
BIRLIK 0259  
Marka : BIRLIK
91.64 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Astarlı Polo Sağ 2000-
6Q4853754  
Marka : ITHAL
82.00 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Astarlı Polo Sol 2000-
6Q4853753  
Marka : ITHAL
82.00 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Bora 1998 Nikelajlı Sol
1J4853753CD  
Marka : ITHAL
60.67 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Passat Beyaz Nikelajlı Sol 1997-
3B0853753D  
Marka : ITHALITHAL
214.01 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Passat Siyah Sağ 1997-
3B0853754  
Marka : ITHAL
194.01 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Passat Siyah Sol 1997-
3B0853753  
Marka : ITHAL
82.00 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Bandı Sol Trafic II Vivaro
BIRLIK 0151  
Marka : BIRLIK
235.17 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Çıtası Astarlı Sağ Vectra B 1999 Sonrası
ROOT 111494  
Marka : ROOT
58.98 TL
+
Kampanyalı
Arka Kapı Çıtası Astarlı Sol Vectra B 1999 Sonrası
ROOT 111501  
Marka : ROOT
58.98 TL
+
Diğer 20 ürünü göster
Değerlendirmeler

Veri bulunamadı

Görüşünü yaz