Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori

Kaporta Ve Trim Parçaları

Gövde - işlev, onarım ve değiştirme hakkında bilgiler

Gövde, bir aracın dış şeklinin bir parçası olan tüm sac ve plastik parçaları içerir. Hareketli ve kalıcı olarak monte edilmiş bileşenlerden oluşur.

Bir vücudun yapısı

Bir gövde dört bileşenden oluşur. Gövde kabuğu, birbirine ait olan kaynaklı bir metal levha bloğudur. Diğer tüm bileşenlerin perçinler, klipsler veya vidalarla tutturulduğu aracın çekirdeğidir. Beyaz gövdeye tutturulmuş vücut parçaları, ikinci bileşen grubudur. Bunlar ön çamurluklar ve tamponlar. Pas veya kaza nedeniyle hasar görürlerse, kolayca çıkarılabilir ve yeni bir parça ile değiştirilebilirler. Yük taşıma işlevi yoktur, ancak rüzgarı ve şekli başka yöne çevirmeye hizmet ederler. Bir vücuttaki üçüncü bileşen grubu hareketli parçalardır. Bunlar kapılar, kaput ve bagaj kapağı, yakıt doldurma kapağı ve muhtemelen bir açılır tavan veya açılır kapanır bir tavan. Bu parçaların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi de kolaydır. Kaput ve yakıt deposu kapağı dışında, bununla birlikte, hareketli gövde parçaları, kaplamanın birçok elektronik parçasını ve içe bakan elemanlarını barındırır. Bunlar yeni bir parça ile değiştirilirse, bir gövde elemanından diğerine bileşenlerin karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden inşası genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden montajı genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir.

Vücut parçalarının aşınması

Bir aracın gövdesi esas olarak çelik sacdan oluşur. Asıl düşmanı pastır. Alt gövde koruması, boşlukların kapatılması veya sacın galvanizlenmesi gibi fabrika koruyucu önlemlerin yardımıyla, erken pas atağı geciktirilir. Bununla birlikte, geçmişte, aynı zamanda bazı talihsiz koşullar meydana gelirse, tamamen galvanizli araçların bile çok hızlı paslanabileceği gösterilmiştir.
Araca aşamalı pas atağını önlemek için, ne kadar küçük olursa olsun her pas lekesi derhal çıkarılmalıdır. Paslanmanın tipik olarak beklenebileceği çapraz araç ve araca özgü zayıf noktalar vardır. Gövde kabuğunda, arka tekerlek davlumbazları genellikle pastan etkilenen bir noktadır. Janttan fırlatılan partiküller, tekerlek yuvasının alt kenarındaki koruyucu cila contasını kademeli olarak yok eder, bunun üzerine nem ve daha sonra pas girebilir. Yeterince erken fark edilirse, pasın zımparalanması ve tekerlek yuvasının yeniden kapatılmasıyla korozyonun yayılması önlenebilir. Pek çok arabadaki bir diğer zayıf nokta da alt gövde. Özellikle yan etekler genellikle pastan etkilenir. Bu kısmen aynı nedenden dolayı olur tekerlek kemerlerinde olduğu gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman, fabrika teslimi için önlem alınmaması başka bir nedendir: yan eşikler, suyun kolayca kaçamayacağı boşluklardır. Daha sonra pas oluşumunu katalitik olarak hızlandırmak için zamanı ve fırsatı vardır. Yan pervazlarda pas bulunursa, yardımcı olan tek şey genellikle hasarlı alanı çıkarmak ve bir yedek levha üzerine kaynak yapmaktır. Ağır pas, HU rozetinin reddedilmesinin bir nedenidir. Genellikle sadece hasarlı alanı kesmek ve kesilen kısmı kaynak yapmak yardımcı olur. Kapılar ve ön çamurluklar da paslanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, burada, kaynak ve doldurma yoluyla tamir etmeye çalışmak yerine genellikle tüm bileşen basitçe değiştirilir. Ancak, bileşeni mevcut araç rengine boyamak önemlidir, aksi takdirde aracın değeri önemli ölçüde düşecektir.
Bugün tamponlar çoğunlukla plastikten yapılmıştır. Genellikle birkaç vidayı gevşeterek ve yeni bir parça ile değiştirilerek çıkarılabilirler. Seri üretilen bir araçsa, yeni tampon satın almak genellikle nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, yüksek kaliteli spor coupler, bu yedek parçaları satın almak için çok pahalı olabilir. Bu nedenle artık plastik tamponlar için çatlakların onarılabildiği ve onarılabildiği tamir takımları bulunmaktadır.

parcanisec.com da bir aracın gövdesinin bakımı ve iyileştirilmesi için çok sayıda yol sunar. Seçim, cilalar ve boya temizleyicileri, özel araba şampuanlarını ve alüminyum bileşenler için özel maddeleri içerir. Kapı, çamurluk ve tampon yedek parça ticaretinden temin edilmelidir. Genellikle, pahalı orijinal yedek parçalar için uygun alternatif ürünler çevrimiçi katalogda bulunabilir. Bu, araçlara verilen hasarın çok az parayla onarılabileceği anlamına gelir.

Arka Kapı Çıtası Sağ Astarlı Passat 97 00
ROOT 121108  
Marka : ROOT
114.20 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Astarlı Polo 98 02
LKS KPC 167  
Marka : LKS
140.30 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Astarlı Polo 98 02
ROOT 121142  
Marka : ROOT
152.74 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Astarlı Vectra C
ROOT 111533  
Marka : ROOT
233.66 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Astra F
ROOT 111017  
Marka : ROOT
344.89 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Caddy 2006 Sonrası
PLEKSAN 5010  
Marka : PLEKSAN
97.91 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Clio III
ROOT 161003  
Marka : ROOT
95.11 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Clio III Hb
PLEKSAN 3548  
Marka : PLEKSAN
84.43 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Doblo
ROOT 151022  
Marka : ROOT
79.35 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Fabia
LKS KPC 227  
Marka : LKS
113.85 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Fabia
ROOT 181004  
Marka : ROOT
124.01 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Fiat Grande Punto
ROOT 151083  
Marka : ROOT
204.76 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Fiorino Bipper Nemo 2008 Sonrası
PLEKSAN 6956  
Marka : PLEKSAN
109.30 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Fume Corsa C
ROOT 111284  
Marka : ROOT
109.65 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Golf 97 04
ROOT 121057  
Marka : ROOT
141.88 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ P206 Siyah
PLEKSAN 4332  
Marka : PLEKSAN
109.30 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ P206 Siyah
ROOT 131002  
Marka : ROOT
98.09 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ P307 2001-2006 Siyah
ROOT 131035  
Marka : ROOT
104.22 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Palio Ym Albea Siena Enj,
ROOT 151103  
Marka : ROOT
79.35 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sağ Polo 98 02
ROOT 121141  
Marka : ROOT
134.87 TL
+
Diğer 20 ürünü göster
Değerlendirmeler

Veri bulunamadı

Görüşünü yaz