Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori
Alt Kategori

Kaporta Ve Trim Parçaları

Gövde - işlev, onarım ve değiştirme hakkında bilgiler

Gövde, bir aracın dış şeklinin bir parçası olan tüm sac ve plastik parçaları içerir. Hareketli ve kalıcı olarak monte edilmiş bileşenlerden oluşur.

Bir vücudun yapısı

Bir gövde dört bileşenden oluşur. Gövde kabuğu, birbirine ait olan kaynaklı bir metal levha bloğudur. Diğer tüm bileşenlerin perçinler, klipsler veya vidalarla tutturulduğu aracın çekirdeğidir. Beyaz gövdeye tutturulmuş vücut parçaları, ikinci bileşen grubudur. Bunlar ön çamurluklar vetamponlar. Pas veya kaza nedeniyle hasar görürlerse, kolayca çıkarılabilir ve yeni bir parça ile değiştirilebilirler. Yük taşıma işlevi yoktur, ancak rüzgarı ve şekli başka yöne çevirmeye hizmet ederler. Bir vücuttaki üçüncü bileşen grubu hareketli parçalardır. Bunlar kapılar, kaput ve bagaj kapağı, yakıt doldurma kapağı ve muhtemelen bir açılır tavan veya açılır kapanır bir tavan. Bu parçaların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi de kolaydır. Kaput ve yakıt deposu kapağı dışında, bununla birlikte, hareketli gövde parçaları, kaplamanın birçok elektronik parçasını ve içe bakan elemanlarını barındırır. Bunlar yeni bir parça ile değiştirilirse, bir gövde elemanından diğerine bileşenlerin karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden inşası genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir. Bileşenlerin bir gövde elemanından diğerine karmaşık bir şekilde sökülmesi ve yeniden montajı genellikle gereklidir. Gövdenin dördüncü grubu, pervazlar, amblemler, hareketli elemanlar üzerindeki paneller ve benzerleri gibi tüm ilave parçaları içerir. Bunların değiştirilmesi de genellikle oldukça basittir ve tüm bu eklenti parçaları mükemmel durumdaysa bir arabayı önemli ölçüde yükseltebilir.

Vücut parçalarının aşınması

Bir aracın gövdesi esas olarak çelik sacdan oluşur. Asıl düşmanı pastır. Alt gövde koruması, boşlukların kapatılması veya sacın galvanizlenmesi gibi fabrika koruyucu önlemlerin yardımıyla, erken pas atağı geciktirilir. Bununla birlikte, geçmişte, aynı zamanda bazı talihsiz koşullar meydana gelirse, tamamen galvanizli araçların bile çok hızlı paslanabileceği gösterilmiştir.
Araca aşamalı pas atağını önlemek için, ne kadar küçük olursa olsun her pas lekesi derhal çıkarılmalıdır. Paslanmanın tipik olarak beklenebileceği çapraz araç ve araca özgü zayıf noktalar vardır. Gövde kabuğunda, arka tekerlek davlumbazları genellikle pastan etkilenen bir noktadır. Janttan fırlatılan partiküller, tekerlek yuvasının alt kenarındaki koruyucu cila contasını kademeli olarak yok eder, bunun üzerine nem ve daha sonra pas girebilir. Yeterince erken fark edilirse, pasın zımparalanması ve tekerlek yuvasının yeniden kapatılmasıyla korozyonun yayılması önlenebilir. Pek çok arabadaki bir diğer zayıf nokta da alt gövde. Özellikle yan etekler genellikle pastan etkilenir. Bu kısmen aynı nedenden dolayı olur tekerlek kemerlerinde olduğu gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman, fabrika teslimi için önlem alınmaması başka bir nedendir: yan eşikler, suyun kolayca kaçamayacağı boşluklardır. Daha sonra pas oluşumunu katalitik olarak hızlandırmak için zamanı ve fırsatı vardır. Yan pervazlarda pas bulunursa, yardımcı olan tek şey genellikle hasarlı alanı çıkarmak ve bir yedek levha üzerine kaynak yapmaktır. Ağır pas, HU rozetinin reddedilmesinin bir nedenidir. Genellikle sadece hasarlı alanı kesmek ve kesilen kısmı kaynak yapmak yardımcı olur. Kapılar ve ön çamurluklar da paslanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, burada, kaynak ve doldurma yoluyla tamir etmeye çalışmak yerine genellikle tüm bileşen basitçe değiştirilir. Ancak, bileşeni mevcut araç rengine boyamak önemlidir, aksi takdirde aracın değeri önemli ölçüde düşecektir.
Bugün tamponlar çoğunlukla plastikten yapılmıştır. Genellikle birkaç vidayı gevşeterek ve yeni bir parça ile değiştirilerek çıkarılabilirler. Seri üretilen bir araçsa, yeni tampon satın almak genellikle nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, yüksek kaliteli spor coupler, bu yedek parçaları satın almak için çok pahalı olabilir. Bu nedenle artık plastik tamponlar için çatlakların onarılabildiği ve onarılabildiği tamir takımları bulunmaktadır.
parcanisec.com da bir aracın gövdesinin bakımı ve iyileştirilmesi için çok sayıda yol sunar. Seçim, cilalar ve boya temizleyicileri, özel araba şampuanlarını ve alüminyum bileşenler için özel maddeleri içerir. Kapı, çamurluk ve tampon yedek parça ticaretinden temin edilmelidir. Genellikle, pahalı orijinal yedek parçalar için uygun alternatif ürünler çevrimiçi katalogda bulunabilir. Bu, araçlara verilen hasarın çok az parayla onarılabileceği anlamına gelir.

Arka Kapı Çıtası Sol Accent Era 2006 Sonrası Boyanır Tıp
ROOT 221007  
Marka : ROOT
78.47 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Astra G 98 03
ROOT 111030  
Marka : ROOT
54.13 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Astra H
ROOT 111089  
Marka : ROOT
52.77 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Corsa C 2001 Sonrası
ROOT 111296  
Marka : ROOT
50.75 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Golf 97 04
LKS KPC 141  
Marka : LKS
56.93 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Golf 97 04
ROOT 121056  
Marka : ROOT
58.86 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Golf V 2005 Sonrası
ROOT 121081  
Marka : ROOT
61.56 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Meriva 2003 Sonrası
LKS KPC 268  
Marka : LKS
158.00 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Meriva 2003 Sonrası
ROOT 111417  
Marka : ROOT
163.33 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Passat 97 00
ROOT 121106  
Marka : ROOT
40.46 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Astarlı Polo 98 02
LKS KPC 166  
Marka : LKS
58.91 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Berlingo 1997-2009
ROOT 131078  
Marka : ROOT
63.59 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Caddy
ROOT 121024  
Marka : ROOT
51.42 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Clio III
ROOT 161004  
Marka : ROOT
35.63 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Clio III Hb
PLEKSAN 3547  
Marka : PLEKSAN
40.83 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Combo C
ROOT 111213  
Marka : ROOT
112.30 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Doblo
ROOT 151023  
Marka : ROOT
26.93 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Doblo 2005 Sonrası
ROOT 151024  
Marka : ROOT
30.80 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Fabia
LKS KPC 226  
Marka : LKS
41.82 TL
+
Arka Kapı Çıtası Sol Fabia
ROOT 181003  
Marka : ROOT
42.87 TL
+
Diğer 20 ürünü göster
Değerlendirmeler

Veri bulunamadı

Görüşünü yaz